FALA UDERZENIOWA W MEDYCYNIE ESTETYCZNEJ
Wiele zabiegów z zakresu medycyny estetycznej wykorzystuje działanie fali uderzeniowej, ponieważ skutecznie naprawia ona zmiany na skórze i w jej wewnętrznych warstwach. Już po 3-6 zabiegach wykonanych za pomocą specjalnego urządzenia generującego falę uderzeniową skóra wydaje się być w lepszej kondycji, znikają powoli jej nierówności i powraca utracona sprężystość.
Medycyna estetyczna używa fali uderzeniowej w celu leczenia cellulitu, blizn, rozstępów, obrzęków tłuszczowych, poprawy jej kolorytu czy zwalczaniu nieregularności po liposukcji.
Zazwyczaj kuracja falą trwa kilka tygodni, ponieważ zabiegi powtarzane są co 3, 4 dni. Widoczne efekty poprawy jakości skóry widoczne są już po kilku razach poddania jej działaniu fali. Zabieg jest bezbolesny, a podczas kilku minut jego trwania odczuwa się tylko wibrację ciała. Przed rozpoczęciem działania urządzenia generującego falę skóra pokrywana jest specjalnym żelem.
Do podstawowych efektów następujących po zabiegu zaliczamy:
wzrost nowych naczyń włosowatych, poprawa mikroukrwienia skóry
poprawę mikrocyrkulacji i metabolizmu w miejscu działania fali
naprawę włókien kolagenowych i powstania nowych pasm o gęstej strukturze
udrożnienie systemu naczyń limfatycznych
redukcja obrzęków i złogów tłuszczowych
redukcja widocznych dołków w skórze
regeneracja systemu nerwowego
rozluźnienie ściągniętych tkanek
Skóra poddana zabiegowi staje się napięta i gładka, powraca jej sprężystość, obwód ciała
ulega zmniejszeniu, wygląda ona młodo i atrakcyjnie. Po zabiegu zaleca się dodatkowo
spożywanie dużej ilości płynów, co najmniej 30-to minutowe codzienne ćwiczenia oraz
niskotłuszczową dietę. Pomoże to w jak najdłuższym utrzymaniu efektu stosowania fali
uderzeniowej w medycynie estetycznej. Poddanie cellulitu czy rozstępów zabiegom
leczenia falą nie gwarantuje, że problem nigdy nie wróci, dlatego potrzebna jest również
zmiana trybu życia i nawyków.





FALA UDERZENIOWA W REHABILITACJI.
Jest to jeden z najbardziej skutecznych sposobów leczenia przeciwbólowego w schorzeniach narządu ruchu. Bardzo duża efektywność tej metody powoduje, że fala uderzeniowa jest bardzo często stosowana i ma dobre opinie wśród pacjentów. Efektem fali uderzeniowej jest działanie przeciwbólowe, a także zwiększenie się ukrwienia w miejscu stosowania, regeneracja i gojenie tkanek. Bardzo ważnym jest fakt, że terapia
falami uderzeniowymi nie może być wykorzystywana w ostrych stanach zapalnych i zaraz
po wystąpieniu urazu. Zabiegi wykonywane są najczęściej z powodu zmian pourazowych i zwyrodnieniowych
mięśni, ścięgien, więzadeł i stawów. Ból jest jednym z objawów tych schorzeń.
Wskazaniami do leczenia falą uderzeniową są między innymi:
Ostroga piętowa
Dolegliwości bólowe stawu łokciowego: łokieć golfisty i łokieć tenisisty
Ból ścięgna Achillesa
Zapalenie ścięgna rzepki – kolano skoczka
Bóle kręgosłupa szyjnego
Dolegliwości bólowe stawu barkowego, w tym wapniejące zmiany ścięgien
Zmiany zwyrodnieniowe drobnych stawów rąk
Stany pourazowe, ale dopiero po wchłonięciu się krwiaka
Trudno gojące się złamania
Fala uderzeniowa – przeciwwskazania
Zabieg falą uderzeniowa jest bardzo bezpieczny i nieinwazyjny. Istnieją jednak przeciwwskazania do tej metody leczenia. Najważniejsze to:
Ciąża
Choroba nowotworowa w miejscu stosowania zabiegu
Zaburzenia krzepliwości krwi lub stosowanie leków przeciwkrzepliwych
Rozrusznik serca
Ostre stany zapalne – nie należy stosować terapii w tym miejscu
Jak wygląda zabieg falą uderzeniową?
Do wykonania zabiegu wykorzystuje się aparaty, które wytwarzają falę uderzeniową. Fala generowana jest przez aparat na zewnątrz ludzkiego ciała. Głowica aparatu musi być bardzo dokładnie przyłożona – w miejscu o największej bolesności odczuwanej przez pacjenta. Bywa jednak tak, że miejsce dla głowicy ustala się dopiero na podstawie dodatkowych badań, na przykład USG.
Zabieg trwa zwykle od 5 do 10 minut. Czas trwania zabiegu zależy od rodzaju schorzenia i jest indywidulanie dobierany. Należy również dobrać rodzaj stosowanych fal, częstotliwość impulsów oraz głębokość penetracji fal. Zwykle stosuje się 3-5 zabiegów raz lub dwa razy w tygodniu, ale czasem należy wykonać dłuższy cykl -nawet do 10 powtórzeń.
Zabieg może wywoływać niewielki ból, ale nie wymaga znieczulenia w trakcie terapii. Większość pacjentów bardzo dobrze znosi zabiegi falami uderzeniowymi. Kiedy zabieg falą uderzeniową przyniesie korzystne efekty?
Przeprowadzono wiele badań klinicznych, które potwierdziły skuteczność fali uderzeniowej i bezpieczeństwo stosowania tej metody. Ponieważ jest to zabieg tak skuteczny i nieinwazyjny, jest szeroko stosowany w leczeniu różnych schorzeń narządu ruchu. Większość pacjentów już po pierwszym zabiegu odczuwa zmniejszenie
dolegliwości bólowych i poprawę sprawności fizycznej. Znaczna poprawa lub nawet ustąpienie dolegliwości występuje u 80% leczonych już po 2-3 zabiegach. Zwykle więc wykonuje się serię 3-5 zabiegów.
Czy leczenie falą uderzeniową może powodować jakieś negatywne skutki?
Prawidłowo wykonany zabieg jest bardzo bezpieczny i nie powoduje istotnych skutków ubocznych. Bardzo rzadko zdarza się, że dolegliwości bóle powiększą się nieznacznie po początkowych zabiegach. Należy zastosować wówczas leki przeciwbólowe, okłady z lodu i wykonywać dalsze zabiegi zgodnie z ustalonym cyklem. Zwykle problem ten ustępuje po 2-3 dniach. Takie problemy pojawiają się także przy stosowaniu innych metod fizykoterapii. W miejscu wykonania zabiegu może pojawiać się zaczerwienienie. Niekiedy, po zabiegach
fala uderzeniową w okolicy szyi, pojawiają się bóle głowy i szumy uszne.
