USG 3D i 4D

Badanie ultrasonograficzne, w skrócie USG,  jest obecnie jednym z najważniejszych i podstawowych badań wykonywanych w trakcie ciąży. 

doctor conducting the ultrasound procedure to pregnant woman

W trakcie badania USG lekarz przykłada głowicę do powłok brzusznych Pacjentki lub we wczesnych tygodniach ciąży wykonuje je dopochwowo. Na ekranie monitora uwidaczniany jest obraz wnętrza macicy wraz z płodem. Lekarz podczas badania zwraca uwagę na konkretne aspekty rozwojowe dziecka. Wykonuje jego pomiary, sprawdza obecność poszczególnych części ciała, ich prawidłowy rozwój, przepływy krwi i odsłuchuje tętno. Badanie jest całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne.

Ultrasonografia jest najdoskonalszą, bezpieczną i małoinwazyjną techniką pozwalającą na ocenę prawidłowości rozwoju płodu oraz na stwierdzenie jego ewentualnych zaburzeń rozwojowych. Podstawowym badaniem służącym do tego celu jest ocena ultrasonograficzna w 2D, jednak badania 3D i 4D, jakimi dysponujemy w naszym gabinecie, doskonale je uzupełniają.

Badania prenatalne. Dotrzymanie terminów jest niezwykle istotne, ponieważ dokonując w tych okresach dokładnych pomiarów płodu za pomocą diagnostyki USG, mamy możliwość z dużym prawdopodobieństwem ocenić zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka.

Z punktu widzenia Pacjentek oraz troski o dobrostan ich dzieci, bardzo ważne jest, żeby badania były przeprowadzanie przy pomocy najnowocześniejszego i najdokładniejszego sprzętu. W naszym gabinecie korzystamy z takiego ultrasonografu, w związku z czym badanie jest  skuteczniejsze w ocenie rozwoju płodu. 

Badanie USG 4D to badanie ultrasonograficzne trójwymiarowe ruchome. Podczas niego dziecko jest rejestrowane w ruchu w czasie rzeczywistym na monitorze – widać jak się obraca, jak pracuje jego serce. Badanie to umożliwia lekarzowi niezwykle dokładną obserwację płodu – na przykład stwierdzanie kolejności pojawiania się poszczególnych umiejętności ruchowych dziecka.

Badanie trójwymiarowe umożliwia też lepszą ocenę mózgu, kręgosłupa, serca, nerek, twarzy i pozostałych organów w jak najlepszej płaszczyźnie.

W USG 3D otrzymujemy zdjęcie trójwymiarowe nieruchome. Podczas tego badania dziecko widziane jest jako nieruchoma bryła, co pozwala lekarzowi na dokładne obejrzenie struktur płodu. Poszczególne fragmenty ciała mogą być obracane, przybliżane, dzięki czemu są lepiej widoczne dla osób obserwujących.

Może Cię także zainteresować: