Dla wielu kobiet wizyta u ginekologa powoduje wyraźny stres, który może generować silną niechęć. Jest to zupełnie zrozumiałe zjawisko, gdyż mamy do czynienia z miejscami intymnymi, o których wciąż niewiele osób potrafi zupełnie naturalnie rozmawiać, a tym bardziej poddawać badaniu. Nie warto jednak wzmacniać w sobie przykrych skojarzeń i podejść do problemu w sposób czysto medyczny.

Jakie są najważniejsze badania ginekologiczne? Jak często powinnyśmy je wykonywać? Czy jesteśmy świadome zagrożeń, które wynikają z zaniedbań związanych z opuszczaniem wizyt u ginekologa? Warto zadbać o odpowiednią wiedzę na ten temat.

Dlaczego wizyta u ginekologa jest tak ważna

Każda kobieta powinna okresowo odbywać badaie profilaktyczne. Regularne wizyty u ginekologa są o tyle ważne, że odpowiednio wcześnie wykrytą chorobę można skutecznie leczyć. Większość nowotworów narządu rodnego niestety w początkowej fazie nie daje żadnych objawów.  Dlatego właśnie do ginekologa należy się wybrać nie tylko wtedy, gdy pojawiają się pewne dokuczliwe objawy związane z bólem, pieczeniem czy – po prostu – dyskomfortem. 

Profilaktyka jest najważniejsza

W trakcie profilaktycznej wizyty ginekologicznej zbierany jest dokładny wywiad chorobowy oraz rodzinny. Pozwala on na wyodrębnienie grupy pacjentek narażonych na pewne choroby mogące mieć uwarunkowanie dziedziczne.

Badaniem giniekologicznym ocenia się zewnętrzne narządy rodne, badaniem we wziernikach pochwę i szyjkę macicy. dwuręcznym zestawionym macicę, jej przydatki ( jajnki i jajowody) oraz pozostałe narządy miednicy mniejszej sąsiadujące z narządem rodnym.

Pobranie rozmazu cytologicznego z szyjki macicy i jego labolatoryjna ocena pozwala  wychwycić zmiany przednowotworowe pojawiające się w obrębie szyjki macicy. Cały zabieg jest zupełnie bezbolesny i nie wymaga specjalnego przygotowania poza jedodniowym okresem wstrzemięźliwości seksualnej. 

Niekiedy badaniem uzupełniającym do cytologii jest kolposkopia. W badaniu tym wykorzystywany jest kolposkop, za pomocą którego można dokładnie obejrzeć zmienione tkanki w nawet pięćdziesięciokrotnym powiększeniu.

Kolejnym elementem wyzyty  jest ultrasonograficzna ocena wewnętrznych narządów rodnych przy użyciu głowicy przezbrzusznej i dopochwowej.

 

TOP